U istraživanju je sudjelovalo 1.514 djece u dobi od 8 do 13 godina, 720 dječaka i 794 djevojčice.
Pokazalo se da je 1,8 posto djece imalo opsesivno-kompulzivni poremećaj, njih 5,5 posto imalo je supklinički opsesivno-kompulzivni poremećaj, a 4,7 posto njih imalo je neke opsesivno kompulzivne (OK) simptome."
Izvor: Journal of Anxiety Disorders
Opsesivno-kompulzivni poremećaj (OKP) je poremećaj koji po suvremenim klasifikacijama spada u skupinu anksioznih poremećaja. Etimološki naziv poremećaja dolazi od latinskih riječi obsessio što znači opsjedanje, salijetanje, navaljivanje, dosađivanje, opsjednutost, obuzetost nečim te compulsio što znači primoravanje, prisiljavanje, prisila.
Dakle, osnovne značajke opsesivno-kompulzivnog poremećaja su ponavljajuće opsesivne misli i/ ili kompulzivne (prisilne) radnje te intenzivan osjećaj anksioznosti.
Dosadašnje statistike kazuju da opsesivno-kompulzivni poremećaj pogađa od 2%-3% stanovništva, što će reći da od 100 ljudi koji su danas rođeni danas, 2 ili 3 osobe će ga razviti tijekom života. Omjer muškaraca i žena je 3:1. Poremećaj se može pojaviti tijekom djetinjstva, mladosti, ili odraslog doba, najčešće prije 25. godine života, na akutni način, to jest sa očitim i iznenadnim simptomima, ili češće postupno.